sobota, 28 lipca 2018

Owoce goji - twoi sprzymierzeńcy w odchudzaniu

Jagody Goji są używane w chińskiej medycynie od ponad 2000 lat. Z ich dobrodziejstw korzystali dawni mnisi którzy byli znani z doskonałego zdrowia i długowieczności.
 
W jaki sposób jagody Goji pomagają w odchudzaniu?

Jeśli jesteś jak miliony innych ludzi na świecie, którzy mają trudności z utratą wagi, prawdopodobnie są tego 2 wspólne przyczyny: Nie możesz kontrolować swojego apetytu - zwłaszcza ochoty na słodkie, wysokokaloryczne pokarmy - i nie masz wystarczająco dużo energii, aby regularnie ćwiczyć. Bogate w składniki odżywcze jagody goji działają tak, aby zwalczyć właśnie te dwie przyczyny.

Efekt "roller-coaster"

Cukier i skrobia mają niską wartość odżywczą. Zamiast dostarczać cennych wartości pokarmowych wywołują reakcję hormonalną, która prowadzi do niekontrolowanych "zachcianek". Proces działa w ten sposób:
 1.     Jesz słodkie, kaloryczne jedzenie, a organizm szybko zamienia je na cukier we krwi.
 2.     Poziom cukru we krwi wzrasta.
 3.     W odpowiedzi na to trzustka wytwarza wysoki poziom insuliny.
 4.     Poziom cukru we krwi spada.
 5.     Efekt "roller-coaster" powoduje ponowne pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego.
 6.     Cykl powtarza się.

Szybkość, z jaką żywność przekształca się w cukier we krwi (glukoza) jest mierzona w skali numerycznej znanej jako indeks glikemiczny. Im niższy IG jedzenia, tym wolniej zamienia się w cukier we krwi i tym mniej prawdopodobne jest, że będzie stymulować niekontrolowane skłonności do jedzenia pustych kalorii.

Niski indeks glikemiczny jagód Goji

W indeksie glikemicznym czystej glukozie przypisuje się wartość 100. Żywność o wskaźniku co najmniej 70 uznaje się za żywność o wysokim IG, natomiast żywność o wskaźniku do 55 uznaje się za tą o niskim IG i istnieje większe prawdopodobieństwo, że raczej zaspokoi ona niż zwiększy apetyt. Oto jak indeks glikemiczny jagód goji wypada na tle innych owoców:
 •     jagody Goji - 29
 •     Jabłko - 38
 •     Pomarańcze - 42
 •     Banan - 25
 •     Rodzynki - 64
 •     Arbuz - 72

Jak jeszcze owoce goji pomagają schudnąć

Jagody Goji mają jeszcze dodatkowe właściwości, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi i apetytu. Zawierają one 21% błonnika. Błonnik spowalnia i reguluje wchłanianie cukru do krwi. Jagody są również dobrym źródłem chromu, minerału, który także pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi. Chrom pomaga również zachować czystą, beztłuszczową masę mięśniową podczas odchudzania. Mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, co sprzyja bardziej wydajnemu metabolizmowi, który zapobiega przyrostowi wagi.

Spalanie kalorii bez magazynowania tłuszczu

Jagody Goji są bogate w kilka składników odżywczych, które pomagają przetwarzać jedzenie w energię, zamiast powodować odkładanie się tłuszczu:

    B1 (tiamina): Witamina ta jest niezbędna do przemiany węglowodanów w energię oraz do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Ospały gruczoł tarczycowy sprzyja przybieraniu na wadze.
    Wapń: Oprócz wspierania zdrowych kości, odpowiedni poziom wapnia związany jest z niższym poziomem tkanki tłuszczowej.
    Inne minerały: Zrównoważona kombinacja niezbędnych minerałów jest niezbędna dla efektywnego metabolizmu białek. Oprócz wapnia i chromu, jagody goji zawierają miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód i cynk.

Czysta masa mięśniowa

Czyste mięśnie spalają jedzenie jak paliwo, a nie przechowują kalorie na zapas w formie tłuszczu. Kiedy jesteśmy młodzi, obfite poziomy ludzkiego hormonu wzrostu pomagają utrzymać nasz organizm z niskim poziomem tłuszczu. Wraz z wiekiem, malejące wydzielanie hormonu wzrostu jest kluczowym czynnikiem, który przyczynia się do zmniejszenia masy mięśniowej i większego przechowywania tłuszczu.

Dwa aminokwasy i potas w jagodach goji pomagają naszemu organizmowi produkować więcej hormonu wzrostu.
 •     L-arginina: Badania wykazały, że ten aminokwas stymuluje znacznie wyższy poziom hormonu wzrostu we krwi niż placebo.
 •     L-glutamina: Oprócz zwiększania produkcji hormonów wzrostu, aminokwasy te powodują wzrost suchej tkanki mięśniowej.
 •     Potas: Minerał jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej, która wytwarza hormon wzrostu.

Działanie przeciw odkładaniu się tłuszczu

Stres odgrywa kluczową rolę w magazynowaniu tłuszczu. Ponieważ jagody goji łagodzą stres, zapobiegają serii skutków, które prowadzą do przyrostu wagi. Kiedy jesteśmy w stresie, nasze nadnercza produkują zbyt wiele hormonu stresu, kortyzolu. Nadmiar kortyzolu powoduje szybki przyrost masy ciała:
 •     Jego wysoki poziom powoduje, że organizm zaczyna magazynować tłuszcz na zapas
 •     Rośnie nam ochota na słodkie jedzenie (np objadanie się czekoladkami po zerwaniu z chłopakiem, skąd ja to znam :)
 •     Zamiana kalorii w tłuszcz a nie w energię.
 •     Zatrzymanie wydzielania hormonu wzrostu
 •     Wyczerpanie nadnerczy, powoduje ogólne zmęczenie i zachęca do nadmiernego objadania się w celu uzupełnienia energii.

Jagody goji mogą zmniejszyć wpływ stresujących sytuacji w naszym codziennym życiu na nasz organizm, zmniejszając niezdrowy poziom kortyzolu i umożliwiając nam spalanie tkanki tłuszczowej.

Wsparcie regularnymi ćwiczeniami

Skuteczne i trwałe odchudzanie wymaga regularnej aktywności fizycznej. . Jagody Goji pomagają zapewnić energię do wystarczającej codziennej aktywności fizycznej, aby schudnąć i utrzymać efekty na dłużej bez jojo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz