czwartek, 12 lipca 2018

Afrykańskie mango czyli kolejny super-owoc

Afrykańskie mango, czyli Irvingia gabonensis, pochodzi z lasów tropikalnych Gwinei i choć miąższ owoców ma wartość odżywczą, to raczej pestka jest szeroko badana pod kątem właściwości leczniczych. Według Global Institute for Bioexploration, wyciąg z pestek afrykańskiego mango może pomóc złagodzić biegunkę, cukrzycę, przepuklinę i żółtą febrę, podczas gdy wyciągi z liści mogą pomóc w zmniejszeniu gorączki. Badania kliniczne wskazują także afrykańskie mango jako środek wspomagający leczenie otyłości i podwyższonych poziomów lipoproteiny o niskiej gęstości i cholesterolu LDL.
   
Zawartość odżywcza

Dr Albert Ayena z Global Institute for Bioexploration (Światowego Instytutu Bio-poszukiwań) stwierdza, że olej zawarty w nasionach owocu jest bogaty w beta-karoten. National Institutes of Health wyjaśnia, że beta-karoten jest skuteczny w zapobieganiu niektórym nowotworom, wysokiemu ciśnieniu krwi, niepłodności, zawałowi serca oraz niektórym zaburzeniom emocjonalnym i psychicznym. Nasiona są również bogate w wapń, żelazo i witaminy z grupy B, a także w zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak mirystynowy, laurynowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy. Kwasy tłuszczowe są niezbędne dla zdrowia mózgu, funkcjonowania organizmu i rozwoju mięśni.

Właściwości odchudzające

Badanie, prowadzone przez Judith Ngondi, zostało opublikowane w maju 2005 r. w wydaniu "Lipids in Health and Disease.". Ngondi badała wpływ ekstraktu z nasion mango na masę ciała osób z otyłością. Badanie objęło 40 ochotników, których podzielono na dwie grupy: interwencyjną i kontrolną. Grupa interwencyjna spożywała ekstrakt z pestek afrykańskiego owocu mango codziennie przez 4 tygodnie, podczas gdy grupie kontrolnej podawano placebo. Wyniki wykazały, że grupa interwencyjna odnotowała średnie zmniejszenie masy ciała o 2,5kg, podczas gdy grupa kontrolna straciła średnio 0,7 kg. Chociaż w celu potwierdzenia tych rezultatów konieczne są dalsze badania, ich wyniki są obiecujące.

Cholesterol

W tym samym badaniu z 2005 r. Ngondi zauważyła również, że osoby umieszczone w grupie interwencyjnej wykazywały znaczne obniżenie poziomu lipidów we krwi, do których należą trójglicerydy i cholesterol LDL. Ponadto poziom lipoprotein o wysokiej gęstości, znanych jako "dobry" cholesterol, wykazał wyraźną poprawę. Z drugiej strony, grupa placebo nie wykazywała żadnych zmian w poziomie lipidów we krwi.

Cukrzyca

W innym badaniu, opublikowanym w marcowym wydaniu "Lipids in Health and Disease.", również przeprowadzonym przez Ngondi, poinformowano, że wyciąg z pestek afrykańskiego mango może pomóc w poprawie poziomu glukozy we krwi u pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę. Badanie przeprowadzono w okresie 10 tygodni i objęło 100 osób z nadwagą. Podobnie jak w poprzednim badaniu z 2005 roku, uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: interwencyjną i placebo. Wyniki wskazują, że afrykański mango ma pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi; konieczne są jednak dalsze badania.

1 komentarz: